Mala enciklopedija začina: Šafran


Šafran se dobiva od biljke iz porodice Iridacee koja ima kratku sezonu cvata - samo tri tjedna u godini. Proces proizvodnje ovog začina je mukotrpan, pa mu se cijena po gramu kreće između 4 i 14 eura. Treba ubrati približno 250 000 cvjetova da bi se dobila količina od pola kilograma mirodije šafrana.

Šafran je iznimno cijenjen začin koji se koristi u gotovo cijelom svijetu, a često ga nazivaju i “kraljem začina”. Iako je najpoznatiji kao začin, zbog svoje specifične žute boje koristi se i kao prirodno bojilo u prehrambenoj industriji te u medicinske svrhe. Obično se koristi tučak šafrana, ali u medicinske svrhe mogu se koristiti i latice ove biljke.

Ljekovita svojstva začina šafrana: 

📌 Pomaže kod depresije i anksioznosti.
📌 Ima antikancerogena svojstva.
📌  Regulira razinu kolesterola i triglicerida.
📌 Prirodan je afrodizijak.
📌 Čuva zdravlje očiju.
📌 Olakšava menstrualne tegobe.
📌 Pomaže kod kožnih problema.
📌 Produžuje vitalnost i jača imunitet. 

Šafran ima okus kao oštar i gorkast med, te prodoran miris koji podsjeća na miris slame. Obzirom na intenzitet okusa, dovoljno je jelu dodati vrlo malo šafrana, tek par vlakana. Osim okusom, šafran doprinosi jelu i svojom bojom jer mu daje intenzivnu žuto-narančastu boju. Većina kulinarskih stručnjaka preporuča da se šafran nakratko moči u vrućoj vodi prije dodavanja jelu kako bi se njegov okus i boja bolje osjetili i vidjeli.

Šafran se koristi u svim sredozemnim kuhinjama. Osim što se koristi i u Aziji, na primjer u Indiji za pripremu mješavine začina poznatije pod imenom curry. Postoje jela koja su slavna jer koriste šafran, kao što je šafran slavan jer se koristi u njima. Na primjer, talijanski risotto alla milanese, španjolska paella, francuska bouillabaisse. Dodaje se salatama, preljevima za tjesteninu (pesto), dodaju se kobasicama, kolačima, riži, divljači… Odlično ga podnose i brojne kreme, kao i rožata i panna cotta, ali i kuhano i dinstano voće, poput krušaka, šljiva i banana. Dodajte im malo limunovog soka ili jogurta umjesto uobičajenog šlaga. Probajte dati novu boju i okus pecivima i biskvitima s orašastim ili suhim voćem.

S obzirom da jako brzo gubi okus, kupujte ga u malim količinama i čuvajte na tamnom mjestu.


Primjedbe

Popularni postovi